Hjem / Blog / Nyhed / Vi ligger (igen) i top 5 på trivslen!
Heading

Vi ligger (igen) i top 5 på trivslen!

14. februar 2024

Vores trivsel er i top 5 blandt alle landets gymnasier!… og selvom det langt fra er første gang, er det stadig noget, som vi er virkelig stolte af!

Den nationale trivselsmåling har også i år vist os, at vores store arbejde for bedre trivsel giver pote. Det er en kernesag, som vi altid har fokus på i alle de traditioner, tiltag og nye idéer vi prøver af – og tirsdagens fællesspisning for 1.g er et godt eksempel.

Hele 3. modul var 1.g’erne samlet i fællesarealet med det ene formål, at hele modulet skulle bruges på hygge ved langbordene over dagens (gratis) frokost – som 1.g’erne også selv har bestemt. Med mange tiltag som dette, gør vi vores ypperste for at understøtte det gode fællesskab på DG.

Scroll to Top