Hjem / Blog / Nyhed / DG åbner dørene til verden
20240124_115501

DG åbner dørene til verden

1. februar 2024

I lokalavisen kan I læse, hvordan vi som Erasmus+ krediteret skole får flere og flere gode samarbejdsaftaler med udenlandske gymnasier 🌍🌱

For eksempel har vi lige nu besøg af nogle belgiske elever, i går sagde vi farvel til gæster fra en spansk skole, sidste år havde vi besøg af svenske elever, og til marts kommer 10 elever fra Berlin.

I efteråret fik vi også mulighed for at sende en god håndfuld DG-elever til Sverige, hvor de kunne opleve hverdagen på et svensk gymnasium… Det gav stof til eftertanke! Læs mere om det i artiklen her:

https://ligeher.nu/broenderslev/nyheder/mennesker/dronninglund-gymnasium-aabner-doerene-til-verden-elever-i-global-kulturudveksling/4771522?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR22_4J5Ca_NUR24NpWkUsmqfQ7377skPUb7xKrLavDL7b0keAChWu_6-74

Scroll to Top