Hjem / Blog / Events / Billetsalg til årets forestilling
Junkie 2023-27

Billetsalg til årets forestilling

9. januar 2024

Billetsalget til årets forestilling starter tirsdag d. 16/1 kl. 12.
https://dronninglundgymnasium.safeticket.dk/
Forestillingen spiller d. 31/1 – 2/2.

Årets store DG-forestilling En god dag at leve handler om ungdom og fattigdom.
John er en ung gymnasieelev, der lever i relativ fattigdom. Han bor i en faldefærdig campingvogn i haven udenfor sin mors hus. Moren er førtidspensionist – og meget ressourcesvag. Papfaren Jan er alkoholiker og forpester dagligt hjemmemiljøet.
Der er ikke mange ressourcer, heller ikke økonomiske, for John. Alligevel har han store drømme. Drømme om at opleve det afrikanske kontinent, hans store passion. Han spinker og sparer og prøver og prøver. Men det er svært.
Hvordan kommer John videre fra sit håbløse liv? Kan han det – eller er et egentligt mønsterbrud en utopi?

Scroll to Top